Modernusis mokslas autizmą apibrėžia kaip nežinomos kilmės neurologinį raidos sutrikimą, o tiksli jo atsiradimo priežastis nežinoma. Senovės mokslas ajurveda kalba apie tris žmogaus sistemas - kūną, protą ir oja, kurių išsibalansavimas bei tarpusavio ryšių sutrikdymas ir gali lemti autizmo pasireiškimą. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip veikia šios sistemos ir kaip galima valdyti autizmą ajurvedos pagalba.
Šiuolaikinis mokslas
Pagrindiniai autizmo požymiai yra socialinės sąveikos, bendravimo ir vaizduotės trūkumas, ribotas domėjimasis aplinka ir pasikartojantis elgesys. Vaikų autizmas paprastai pasireiškia maždaug nuo 18-24 mėnesių amžiaus, o iki 3 metų amžiaus jau būna aiškiai pastebimas.
Pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad pasaulyje 1 iš 160 vaikų turi autizmo spektro sutrikimą (ASS). Naujausias Ligų kontrolės ir prevencijos centro Autizmo ir raidos sutrikimų stebėsenos tinklo tyrimas rodo, kad autizmo spektro sutrikimas Jungtinėse Amerikos Valstijose nustatytas 1 iš 59 vaikų, o tarp berniukų jis yra maždaug 4 kartus dažnesnis nei tarp mergaičių.
Moksliniu požiūriu tiksli autizmo priežastis nežinoma. Tačiau manoma, kad jį gali lemti įvairios priežastys: genetiniai ir įvairūs aplinkos veiksniai, perinatalinis smegenų sužalojimas, hormonų disbalansas ir kt. Smegenų struktūros ir funkcijos sutrikimus taip pat nurodė neuroradiologiniai ir neurocheminiai tyrimai. Tačiau įvairių tyrimų išvados yra prieštaringos.
Ajurvedos požiūris į autizmą
Ajurveda yra viena seniausių medicinos sistemų pasaulyje. Ji laikoma viena populiariausių alternatyvios medicinos rūšių. Pagrindiniai ajurvedos principai išsivystė iš indų filosofinių mokyklų prieš tūkstančius metų.
Supratimas apie žmogų. Pagal ajurvedos filosofiją žmogus turi keturis ketvirčius arba sudedamąsias dalis:
1. Kūnas (Sharira)
2. Jutimo organai (indrijos)
3. Protas (manas)
4. Siela arba dvasia (atman)
Šių keturių veiksnių tarpusavio sąveikos ir deriniai vadinami gyvenimu (jeevitham). Visišie keturi veiksniai yra būties dalis.
Kūnas yra pagrindinė platforma, ant kurios visa yra įkurdinta. Jutimo organai tarnauja kaipišorinio pasaulio suvokimo įrankiai. Jie sinchronizuoti su atmanu (siela).
Protas (manas) veikia kaip atmos (sielos) įrankis. Su išoriniu pasauliu jis susisiekia perjutimo organus. Protas yra atsakingas už mąstymą, vaizduotę, skirstymą, išvadų darymą, įžvalgą, grįžtamąjį ryšį, prognozavimo įgūdžius ir kt. Protas yra individo pažinimo visuma.
Atma (siela) reiškia gyvybę kaip tokią arba tai yra veiksnys, skiriantis gyvus nuo mirusių. Proto ir kūno santykis yra labai svarbus ajurvedos supratime. Jie yra du atskiri dariniai, bet taip vienas kitą papildo, kad jų negalima atskirti. Tad kūnas be proto arba protas be kūno nėra ajurvedos nagrinėjimo tema.
Jutimo organai duoda impulsą protui, kuris apdoroja visą šią informaciją ir tam tikru mastu ją interpretuoja. Ši apdorota informacija patenka į aukščiausią suvokimo lygmenį, t. y. sielą arba dvasią. Iš ten tuo pačiu keliu instrukcijos perduodamos į proto lygmenį. Tada protas vėl nusprendžia, kokį signalą reikia siųsti ir koks turėtų būti tinkamas veiksmas. Tada signalai pereina į 5 veiksmų rinkinius (jutiminiai veiksmai). Taip pagal Ajurvedą veikia suvokimo ir suvokiamų
dirgiklių priėmimo sistema.
Kūno ir proto ryšys
Iš aprašymo aukščiau galite matyti, kaip kūnas ir protas yra susiję. Jie dalijasi ir liga, ir sveikata. Kūnas ir protas yra tarsi talpykla ir turinys. Pavyzdžiui, jei talpa (kūnas) yra karšta, supiltas turinys (protas) taip pat sušils, ir atvirkščiai.
Taigi šie ryšiai visada yra bendri. Proto problemos neabejotinai sukelia panašias kūno problemas. Kūno problemos atsispindi ir psichikos lygmenyje.
Jei protui būdingi tam tikri nukrypimai, jie sukelia klaidingos informacijos perdavimą aukštesniajam centrui atma, tada atma pateikia netinkamą pasiūlymą, dėl kurio atsiranda netinkamos psichinės ir fizinės reakcijos. Tai pasireiškia kaip psichikos sutrikimai arba fiziniai sutrikimai.
Agni (ugnies) ir ojas vaidmuo
Protas glūdi kūne, todėl kūnas turi suteikti protui tam tikrą aplinką, kurioje protas galėtų optimaliai veikti, kad šis kūno ir proto tarpusavio ryšys veiktų. Priešingu atveju - kad ir kokie puikūs būtų protiniai gebėjimai, jie nepasireikš optimaliai.
Taigi pagal ajurvedą kūnas turi du įrankius protui tinkamai veikti:
1. Agni - ugnis
2. Ojas - vidinė aplinka arba imunitetas
Agni
Agni yra sanskrito kalbos žodis, tiesiogine prasme reiškiantis ugnį. Agni palaiko visas transformacijas, perdirbimą ir brendimą, vykstančius organizme. Jei kas nors perduodama ar brandinama, ten veikia agni. Ji yra žarnyno vyriausiasis vadas. Iš esmės agni maistą virškina, absorbuoja ir paverčia kūno audiniais. Agni apsaugo nuo išorinių toksinų patekimo į organizmą. Jei koks nors toksinas susidaro organizme, agni taip pat gali jį pašalinti arba neutralizuoti.
Kai agni yra pusiausvyroje ji užtikrina sveiką funkcinių kelių tinklą, sveikų audinių baseinų generavimą ir paskirstymą, ojas generavimą. Agni maitina ir aštrina visus organizmo pažintinius gebėjimus.
Kai agni yra išsibalansavusi tuomet pasireiškia prastas ir nepastovus apetitas, užsikemša arba sutrinka funkcijos keliai. Taip pat būna prasta arba nepastovi asimiliacija ir medžiagų apykaita, iš išorės patenka arba susidaro toksinai, sukeliantys audinių pokyčius.
Ojas - antrasis kūno įrankis
Tai principas, kuris atspindi vidinę kūno aplinką. Ojas gali reikšti gyvybingumą, imunitetą, atsparumą, potencialą, veržlumą, žvalumą, spindesį. Ojas kartu su agni kovoja su visų rūšių toksinais. Puiki ojas reiškia tobulą agni, sveikus kūno audinius, funkcionuojančius kelius ir gerai sureguliuotą psichikos sferą.
Kai ojas sutrinka agni ir proto keliai yra paveikiami. Gali vėl ir vėl kauptis toksiški šalutiniai junginiai, toliau teršiama vidinė aplinka. Taigi agni, ojas ir protas veikia kartu. Agni, pasitelkdama ojas, daro didelę įtaką proto būklei. Jei šie trys veiksniai (kūnas, protas, ojas) neveikia tinkamai, tada bus nesuderinti kūno ir proto ryšiai. Tai gali lemti klaidingą ar iškreiptą išorinį suvokimą ir netinkamą reakciją į dirgiklius. Sergant autizmu paprastai visi šie trys veiksniai yra nesubalansuoti.
Kai agni neveikia tinkamai Tai matyti iš požymių ir simptomų. Tuomet ojas užgožia toksinai. Autizmo spektro sutrikimo ligos, požymiai ir simptomai, bet kokie sutrikimai prasideda fiziniame kūne dėl ydingos agni, plinta per ojas ir persiduoda į psichikos sritį.
Du ojas užgožimo tipai
Laikinasis: tai yra pajaučiama. Kiekvienas šviesus žmogus jaučiasi sustabarėjęs dėl šio laikinai užgožto ojas. Nesunku tai atpažinti.
Ilgalaikis: bet kai jis yra ilgalaikis, tuomet pakeičia normalią organizmo funkcionavimo sistemą. Tai trukdo protui tinkamai atlikti savo užduotis. Dėl to gali atsirasti psichinių ir fizinių sutrikimų.
Kai ojas mažas arba sutrikęs tuomet gali pasireikšti: baimė, nerimas, depresija, silpnumas, ligotumas, pasikartojančios infekcijos, pasiklydusios mintys, pakrikusios mintys, iškreiptos jutiminės ir motorinės reakcijos, prastas ryšys su aplinka, žema arba išvis nėra motyvacijos, agresyvumas, savęs žalojimas, savęs stimuliavimas.
Autizmo spektro sutrikimų (ASS) valdymas
Šios trigubos sistemos (kūno, proto ir ojas) disbalansas sukelia autizmą. Sutelkus dėmesį į šiuos aspektus, autizmas bus tinkamai valdomas.
Autistiški vaikai nebeturi iš šio spektro, kai:
-agni stabilizuojasi;
-ojas išsilaisvina iš toksinų sankaupos.
Agni yra pagrindinis įrankis
Paprastai autizmo sutrikimų turinčių vaikų agni arba nepakankamai gerai, arba blogai veikia. Tai apkrauna sistemą daugybe toksinų.
Sutrikusios agni požymis sergant ASS:
- skurdus arba pakitęs apetitas;
- nepastovus valgymas;
- išsipūtęs pilvas;
- vidurių užkietėjimas arba viduriavimas;
- skrandžio skausmo pojūtis;
- pykinimas arba vėmimas;
- dirglumas;
- per didelis aktyvumas;
- dėmesio ir atminties sutrikimai.
Toksinai dar labiau užteršia vidinę atmosferą, audinių baseinus. Paskui užkemša vidinius kelius. Dėl to atsiranda tokie simptomai kaip kanalų sutrikimai, jutiminio suvokimo ir motorinių reakcijų iškraipymai, sutrinka sąveika su išorine aplinka, kognityvinis sustojimas arba iškraipymas, elgesio problemos.
Ajurvedoje ASS gydymui taikomi trys etapai:
1. Koreguoti agni
2. Išvalyti audinius ir kanalus
3. Padidinti ojas ir sureguliuoti protą
Privalumai:
- Ženklus žarnyno būklės pokytis
- pagerėja elgsena
- vaikas labiau nurimsta
- pagerėja dėmesio koncentracija
- vaikas geriau suvokia aplinką ir turi ryšį
- ženkliai pagerėja miego režimas
- pagerėja raumenų tonusas ir judesių koordinacija
- sumažėja hiperaktyvumas
- pagerėja akių kontaktas
- pagerėja socializacija
- pagerėja išraiškinga kalba
Ajurvedos nauda ASS:
- Saugu
- Sfektyvu
- Ekonomiška
- Tvaru
- Visos kitos terapijos rūšys (specialusis ugdymas, logopedija, fizioterapija ir t. t.) gali būti derinamos su ajurveda
Ajurveda gali veikti autizmą. Ypač jei ASS diagnozuojamas anksti.
Visiems tėvams rekomenduojama įtraukti ajurvedą į autizmo valdymą - šis senovės mokslas gali daryti stebuklus jūsų vaiko sveikatai.